Buderus Logatrend C-Profil Typ 22 BH: 400 mm C-Profile HxB: x 1200
Brand: Buderus
Price: €160,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 559c5282-a636-4ce2-a536-1bfc714681a1
Description
Series: Buderus Logatrend
Height: 400 mm
Dimensions (HxW): 400 x 1200 mm
Features: Water Bearing Front, Air Vent, Blanking Plug Included
Wiring Diagram: Side Connection
Operation: Hot Water
Connections: 4 Side Connections
Water Connection: G 1/2 inch
Connection Inlet Size: 4x 1/2'' Inner Thread mm
Max. Temperature (°C): 120 °C
Max. Operating Pressure: 10 bar
Boss Spacing: 340 mm
Number of Panels: 2 (Double Layer)
Number of Convection Fins: 2
Alignment: Horizontal
Design: Type 22
Material: Steel
Colour: White
Surface Structure: Moulded
Finishes: Stove Enamelled, Scratch Resistant, Easy Clean, Impact Proof, Solvent-Free
EN Standards: EN 442 (Determination of Thermal Output), DIN 55900 (Lacquer Finish), DIN EN ISO 9001 (Quality Assurance)
Specifications
| Product Types | Compact Radiator, Flat Radiator |
|---|---|
| Series | Buderus Logatrend |
| Height | 400 mm |
| Dimensions (HxW) | 400 x 1200 mm |
| Features | Water Bearing Front, Air Vent, Blanking Plug Included |
| Wiring Diagram | Side Connection |
| Operation | Hot Water |
| Connections | 4 Side Connections |
| Water Connection | G 1/2 inch |
| Connection Inlet Size | 4x 1/2'' Inner Thread mm |
| Max. Temperature (°C) | 120 °C |
| Max. Operating Pressure | 10 bar |
| Boss Spacing | 340 mm |
| Number of Panels | 2 (Double Layer) |
| Number of Convection Fins | 2 |
| Alignment | Horizontal |
| Design | Type 22 |
| Material | Steel |
| Colour | White |
| Surface Structure | Moulded |
| Finishes | Stove Enamelled, Scratch Resistant, Easy Clean, Impact Proof, Solvent-Free |
| EN Standards | EN 442 (Determination of Thermal Output), DIN 55900 (Lacquer Finish), DIN EN ISO 9001 (Quality Assurance) |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
10/10 would buy again
Highly recommend!
Solid product, arrived quickly
Legit so good
Very happy with this purchase
Such good value... impressed
Second purchase already! Love it
Quality is really good... can't complain about anything really.
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.