Buderus Logatherm WPT260.4 AS (7738340435)
Brand: Buderus
Price: €1.853,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3dbcc542-303f-4c84-8d20-555e1790cf0f
Description
Series: Buderus Logatherm
Energy Sources: Electricity, Air Heat Pump
Suitable For: Drinking Water
Engery Efficiency Rating ForThe Preparation Of Warm Water: A+
Daily Energy Consumption: 5.858 kWh/24h
Indoor Sound Power Level: 56 db
Outdoor Sound Power Level: 63 db
Warmwasserbereitungs-Energieeffizienz: 134 %
Operating Voltage: 230 V
max. Vorlauftemperatur mit Wärmepumpe: 65 °C
max. Vorlauftemperatur mit Zusatzheizung: 75 °C
Tank Capacity: 251 Litre
Mixed Water Quantity 40 °C: 352 L
Max. Operating Pressure (Drinking Water): 8 bar
Refrigerant Fluid: R513A (GWP 631)
Quantity of Refrigerant: 1.1 kg
Additional Electric Heating: 1.5 kW
Height: 2,010 mm
Width: 630 mm
Depth: 630 mm
Weight: 128 kg
Specifications
| Product Types | Water Heater / Boiler, Air Conditioning Fan |
|---|---|
| Series | Buderus Logatherm |
| Energy Sources | Electricity, Air Heat Pump |
| Suitable For | Drinking Water |
| Engery Efficiency Rating ForThe Preparation Of Warm Water | A+ |
| Daily Energy Consumption | 5.858 kWh/24h |
| Indoor Sound Power Level | 56 db |
| Outdoor Sound Power Level | 63 db |
| Warmwasserbereitungs-Energieeffizienz | 134 % |
| Operating Voltage | 230 V |
| max. Vorlauftemperatur mit Wärmepumpe | 65 °C |
| max. Vorlauftemperatur mit Zusatzheizung | 75 °C |
| Tank Capacity | 251 Litre |
| Mixed Water Quantity 40 °C | 352 L |
| Max. Operating Pressure (Drinking Water) | 8 bar |
| Refrigerant Fluid | R513A (GWP 631) |
| Quantity of Refrigerant | 1.1 kg |
| Additional Electric Heating | 1.5 kW |
| Height | 2,010 mm |
| Width | 630 mm |
| Depth | 630 mm |
| Weight | 128 kg |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Thanks for getting it here so quick
cant fault it tbh
Fast delivery, product is solid
Best thing I've bought in a while
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fantastic, ordering more!
Very pleased with this
Perfect!
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.