Buderus Logatherm WPT250 IS (7735500584)
Brand: Buderus
Price: €2.051,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 066b70aa-ddf8-4b2a-8bb3-819c41a21766
Description
Serie: Buderus Logatherm
Aufstellort: Innenaufstellung
Energieträger: Elektrizität
verwendbar für: Trinkwasser, Heizungswasser
Zapfprofil: XL (Mehrfach Bäder mit Wanne und Dusche mit 55°C)
max. Schallleistungspegel in Innenräumen: 60 db
Energie-Effizienzklasse Warmwasserbereitung: A+
täglicher Energieverbrauch: 5,58 kWh/24h
Quellen: Ø täglicher Energieverbrauch nach der Heizperiode DIN 4701 vom 01.Okt - 30. April (211 Tag)
geschätzter Jahresverbrauch (Strom): 1.194 kWh/Jahr
Warmwasserbereitungs-Energieeffizienz: 140 %
Warmhalteverlust: 73 Watt
maximale Vorlauftemperatur: 51 °C
Wasserinhalt im Kessel: 240 Liter
Mischwassermenge 40 °C: 291 L
max. Betriebsdruck Trinkwasser: 10 bar
max. Betriebsdruck Heizwasser: 10 bar
Kältemittel: R134A (GWP 1430)
Kältemittelfüllmenge: 0,27 kg
Höhe: 1.933 mm
Breite: 600 mm
Tiefe: 600 mm
Gewicht: 106 kg
Specifications
| Produkttyp | Warmwasser-Wärmepumpe |
|---|---|
| Serie | Buderus Logatherm |
| Aufstellort | Innenaufstellung |
| Energieträger | Elektrizität |
| verwendbar für | Trinkwasser, Heizungswasser |
| Zapfprofil | XL (Mehrfach Bäder mit Wanne und Dusche mit 55°C) |
| max. Schallleistungspegel in Innenräumen | 60 db |
| Energie-Effizienzklasse Warmwasserbereitung | A+ |
| täglicher Energieverbrauch | 5,58 kWh/24h |
| Quellen | Ø täglicher Energieverbrauch nach der Heizperiode DIN 4701 vom 01.Okt - 30. April (211 Tag) |
| geschätzter Jahresverbrauch (Strom) | 1.194 kWh/Jahr |
| Warmwasserbereitungs-Energieeffizienz | 140 % |
| Warmhalteverlust | 73 Watt |
| maximale Vorlauftemperatur | 51 °C |
| Wasserinhalt im Kessel | 240 Liter |
| Mischwassermenge 40 °C | 291 L |
| max. Betriebsdruck Trinkwasser | 10 bar |
| max. Betriebsdruck Heizwasser | 10 bar |
| Kältemittel | R134A (GWP 1430) |
| Kältemittelfüllmenge | 0,27 kg |
| Höhe | 1.933 mm |
| Breite | 600 mm |
| Tiefe | 600 mm |
| Gewicht | 106 kg |
Reviews
Can't fault it, great price too
Better than expected tbh
100% would recommend
Got it super fast! Very happy
Honestly fantastic
Brilliant!!!
Best thing I've bought in a while
Can't fault anything about this
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.