Buderus Logatherm WPS 7,5 K
Brand: Buderus
Price: €9.125,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 366300e6-adf5-4ae3-9ab0-681b82a7a253
Description
Serie: Buderus Logatherm
Aufstellort: Innenaufstellung
Energieträger: Elektrizität
verwendbar für: Heizungswasser, Trinkwasser, Kühlwasser
Leistungsdaten Heizen nach: (B0/W35 °C)
Schalldruckpegel: 34 dB
EEK Raumheizung bei 35°C: A
Heizenergieeffizienz (COP): 4,2
Betriebsspannung: 400 V
maximale Vorlauftemperatur: 65 °C
Wasserinhalt im Kessel: 185 Liter
Temperatur-Untergrenze: -5 °C
Temperatur-Obergrenze: 20 °C
Kältemittel: R410A (GWP 2088)
Bedienmöglichkeiten: Raumthermostat, Steuerung am Kessel, Smarthome-fähig
Datenübertragung: BUS, Wlan (optional), Netzwerkkabel (optional)
weitere Systemanforderungenen zur Datenübertragung: BUSsystem, Internetanschluss im Haus, Wlan-Router, Wlan-Adapter (Kesselsteuerung)
Paketkomponenten: Wärmepumpe
mögliche Förderprogramme: BAFA Heizen mit Erneuerbaren Energien, BAFA Förderung von effizienten Wärmepumpen, BMWi Marktanreizprogramm (MAP), KfW-Förderbank
Höhe: 1.800 mm
Breite: 600 mm
Tiefe: 645 mm
Gewicht: 234 kg
Bemerkung: Ausstattung: integrierter Pufferspeicher, Regelgerät / Energieträger: Erdwärme (Sole)
Specifications
| Produkttypen | Warmwasser-Wärmepumpe, Sole/Wasser-Wärmepumpe |
|---|---|
| Serie | Buderus Logatherm |
| Aufstellort | Innenaufstellung |
| Energieträger | Elektrizität |
| verwendbar für | Heizungswasser, Trinkwasser, Kühlwasser |
| Leistungsdaten Heizen nach | (B0/W35 °C) |
| Schalldruckpegel | 34 dB |
| EEK Raumheizung bei 35°C | A |
| Heizenergieeffizienz (COP) | 4,2 |
| Betriebsspannung | 400 V |
| maximale Vorlauftemperatur | 65 °C |
| Wasserinhalt im Kessel | 185 Liter |
| Temperatur-Untergrenze | -5 °C |
| Temperatur-Obergrenze | 20 °C |
| Kältemittel | R410A (GWP 2088) |
| Bedienmöglichkeiten | Raumthermostat, Steuerung am Kessel, Smarthome-fähig |
| Datenübertragung | BUS, Wlan (optional), Netzwerkkabel (optional) |
| weitere Systemanforderungenen zur Datenübertragung | BUSsystem, Internetanschluss im Haus, Wlan-Router, Wlan-Adapter (Kesselsteuerung) |
| Paketkomponenten | Wärmepumpe |
| mögliche Förderprogramme | BAFA Heizen mit Erneuerbaren Energien, BAFA Förderung von effizienten Wärmepumpen, BMWi Marktanreizprogramm (MAP), KfW-Förderbank |
| Höhe | 1.800 mm |
| Breite | 600 mm |
| Tiefe | 645 mm |
| Gewicht | 234 kg |
| Bemerkung | Ausstattung: integrierter Pufferspeicher, Regelgerät / Energieträger: Erdwärme (Sole) |
Reviews
Great value for money
Very pleased with this
Really happy with this
Exactly what I wanted
Worth the investment for sure
Exactly what I needed. Very happy with this.
Fantastic, ordering more!
Love this! 😄
10/10 would buy again
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.