Abrila Brasilia 1000 W
Brand: Abrila
Price: €50,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8e5d96eb-6378-4adb-8dc4-4aa964a219e2
Description
Max. Heat Output: 1,000 Watt
Heat Settings: 3
Heating Power: 400 Watt, 600 Watt, 1000 Watt
Number of Heating Ribs: 5
Operating Voltage: 230 V
Installation Method: Free-Standing Unit
Areas of Use: Offices, Living Rooms
Format: Vertical
Features: Castors, Carry Handle, Adjustable Thermostat, Cable Rewind, Power On Light
Safety Features: Tip Over Safety Cut-Out, Overheat Protection
Operating Options: Manually Controlled
Body Materials: Metal, Plastic
Colour: White
Height (mm): 595
Width (mm): 255
Depth: 240 mm
Weight: 5.07 kg
Specifications
| Product Types | Oil Filled Radiator, Portable Heater |
|---|---|
| Max. Heat Output | 1,000 Watt |
| Heat Settings | 3 |
| Heating Power | 400 Watt, 600 Watt, 1000 Watt |
| Number of Heating Ribs | 5 |
| Operating Voltage | 230 V |
| Installation Method | Free-Standing Unit |
| Areas of Use | Offices, Living Rooms |
| Format | Vertical |
| Features | Castors, Carry Handle, Adjustable Thermostat, Cable Rewind, Power On Light |
| Safety Features | Tip Over Safety Cut-Out, Overheat Protection |
| Operating Options | Manually Controlled |
| Body Materials | Metal, Plastic |
| Colour | White |
| Height (mm) | 595 |
| Width (mm) | 255 |
| Depth | 240 mm |
| Weight | 5.07 kg |
Reviews
Highly recommend!
Packaged so carefully, arrived perfect
Legit so good
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Just as advertised, very reliable
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Packaged so carefully, arrived perfect
Can't find any faults
Best purchase I've made in ages
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.