Brand: Purmo
Price: €75,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 37ea02ce-8688-4cfd-880f-faa9f3ce6658
Description
Height: 300 mm
Depth: 104 mm
Features: 6 Connection Sockets
Operation: Hot Water
Max. Temperature (°C): 120 °C
Max. Operating Pressure: 10 bar
Number of Panels: 2 (Double Layer)
Number of Convection Fins: 2
Alignment: Horizontal
Design: Type 22
Material: Steel
Colour: White
Surface Structure: Flat
Finish: Powder Coated
Specifications
| Product Types | Compact Radiator, Radiator with Integrated Valves, Flat Radiator |
|---|---|
| Height | 300 mm |
| Depth | 104 mm |
| Features | 6 Connection Sockets |
| Operation | Hot Water |
| Max. Temperature (°C) | 120 °C |
| Max. Operating Pressure | 10 bar |
| Number of Panels | 2 (Double Layer) |
| Number of Convection Fins | 2 |
| Alignment | Horizontal |
| Design | Type 22 |
| Material | Steel |
| Colour | White |
| Surface Structure | Flat |
| Finish | Powder Coated |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Really good value for the price
Absolutely brilliant!
Top quality, can't complain
100% would recommend
Best thing I've bought in a while
Works great, super happy!
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Top stuff!
Arrived super quickly and works great 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.